راه های تشخیص پر شدن چاه و تخلیه چاه

از متداول ترین راه های تشخیص پر شدن چاه اصلی و تخلیه چاه که به آن مادر چاه هم می‎گویند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 از محل قرارگیری کفشوی و سیفون دستشویی (فلاش تانک) بوی نامطبوعی به مشام می رسد.

به طور معمول به منظور تهویه چاه و تعمیر چاه فاضلاب و خارج کردن گازهای درون چاه، تا بلندترین نقطه ساختمان هواکش نصب می کنند.

در صورتی که مادر چاه در حیاط خانه قرار داشته باشد ، به علت پرشدن چاه کف موزاییک فرش روی دهانه آن خیس می شود

تخلیه چاه

در موارد حاد، سرریز شدن چاه با بی کششی آب و به اصطلاح بالازدن و پس زدن آب و فضولات در توالت، آب و کف صابون در کفشوی حمام، همینطور در سیفون دستشویی و یا آشپزخانه مشخص میشود. در اینجور موارد به نظر می رسد که در مسیرهای ورودی، گرفتگی رخ داده است و باید برای تخلیه چاه اقدام کرد البته باید دوباره به مشام رسیدن بوهای بد اشاره کرد که یکی دیگر از راههای شناسایی در اینطور موارد می تواند باشد.

 به علت مرطوب شدن سطح روی چاه، محل مورد نظر نسبت به سایر سطوح دیگر بوی ناخوشایندی پیدا می کند. به طور معمول محل چاه فاضلاب در ساختمان مسکونی یا اداری مشخص است. اما اگر محل چاه نامعلوم باشد، می توانیم خیلی ساده به روش زیر محل مورد نظر را شناسایی کنیم:

هنگامی که سکوت کاملی برقرار است نظیر بعد از نیمه شب ، یکی از شیرهای آب را باز می کنیم تا آب وارد لوله فاضلاب و در آن جاری شود. گوش را در سطح نقاط گوناگون زمین قرار میدهیم ، در صورتی که چاه فاضلاب پر شده باشد، صدای ریزش آب در ارتفاعی نزدیک به شما به گوش می رسد. در چنین مواردی درپوش یا سر چاه را بر می داریم تا ارتفاع سطح آب معلوم شود. سپس با دستگاه تخلیه چاه، فاضلاب را خالی می کنیم.

تعمیر چاه

تعمیر چاه


توجه: چنانچه نشست ضمار از فضولات بر دیواره چاه قطور باشد، تراشیدن دیوار آن در چند صورت به حالت خاک برداری امری حتمی و ضروری است. به دنبال این راه در دیوار چاه به نوعی مکش به وجود می آید.

آخرین موردی که می توان با توجه به آن راه پر شدن مادر چاه را مشخص کرد این است که با استفاده از موزاییکهای غیر همرنگ در کف و یا محوطه ، سطح خارجی مادر چاه ، ابتدا پوشش و بعد از بازدید و تخلیه های بعدی مشخص باشد. در تمامی مراحل مختلف برداشتن سرچاه، خاک برداری توسط شخص مقنی صورت می گیرد. به هنگام بازکردن سرچاه ، باید برای محکم ایستادن به حالت درست حتماً دو تخته زیرپایی در حدود ۴ متر روی سر چاه قرار داد و از یک سو شروع به جمع آوری روی چاه و سپس محل طوقه کرد و این کار را تا پایان انجام داد.

 

8 دیدگاه در “راه های تشخیص پر شدن چاه و تخلیه چاه

  1. حفیض مقنی گفت:

    جالبه.ممنون پس بااین کار ما خودمون متوجه میشیم کی چاه خونمون پرمیشه وسرمون کلاه نمیره.اما ای کاش درخصوص سایر کارهای مرتبط نیز مطلب میذاشتید

  2. سلیمان گفت:

    خوب که چی هرموقع بالا بزنه میدوتیم چاهمون پره

  3. شاه ممد گفت:

    بسیار عالی بود ممنون میشم اگه اطلاعات تکمیلی وجدیدتر را بنا به نیاز روز بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *