آموزش رفع بوی بد چاه

شترگلو به لوله خمیده شکلی که گویند که زیر سینک ظرفشویی، سنگ توالت، روشویی و هر لوله ای که در ارتباط با حفر چاه فاضلاب می باشد، قرار می گیرد و شکل آن به شکل حروف انگلیسی "U" یا "S" می باشد، نقش اصلی شترگلو جلوگیری از خارج شدن بوی بد چاه به محیط بیرون است. این لوله به اشتباه توسط عموم مردم "سیفون"نامیده می شود که باید گفت اسم درست آن "شترگلو" می باشد. دلیلی که پشت این نامگذاری وجود دارد شباهت این وسیله به گردن و گلوی شتر می باشد.

شترگلو در عین اینکه بسیار کاربردی است یک ابتکار ساده به شمار می رود. ساختار بسیار خمیده آن باعث می شود بوی بد به محیط بیرون راه پیدا نکند. عملکرد این لوله به شکل بسیار ساده ای می باشد. هنگامی که در ظرفشویی، توالت و روشویی از آب استفاده می کنید، فاضلاب شکل می گیرد که این فاضلاب به داخل لوله راه پیدا کرد و وارد شترگلو می شود. در بخش های جلوتر به شما آموزش میدهیم که چگونه بوی بد چاه را رفع کنید.شترگلو مقداری از آن آب را در خود حفظ می کند و سایر آن را خارج می سازد. به عبارد دیگر بعد از هر دفعه استفاده از آب مقداری از آن آب درون خمیدگی شترگلو باقی می ماند که عنوان "آب بند" به این آب اطلاق می شود. وجود این آب باعث می شود شترگلو به درستی نقش خودش را ایفا کند و اگر این آب در این لوله وجود نداشته باشد و فضای آن تهی از آب باشد، عملکرد صحیحی نخواهد داشت.  

به دنبال قرارگیری طولانی مدت آب درون شترگلو، متعفن می شود. دلیل آن این است که گاز های فاضلاب به مقدار متنابهی درون آب بند شترگلو حل می شوند و این آب دارای مقدار زیادی از این گاز ها می باشد که در این صورت این آب همانند با گاز های داخل چاه می باشد.

دو وظیفه مهم بر دوش شترگلو قرا دارد که اگر آب در شتر گلو وجود داشته باشد این دو وظیفه به درستی انجام می شود. این دو عبارتند از :

۱ممانعت از خروج بوی بد چاه

باید گفت منبع فضولات و گازهای فاضلاب چاه فاضلای می باشد که این دو، بویی به شدت زننده و مشمئز کننده دارند. خارج شدن این بو از چاه و وارد شدن آن به محیط خانه یا بیرون از لوله باعث بد بو شدن محیط و اذیت ساکنین خانه می شود. برای ممانعت از خارج شدن این بو از چاه باید به دنبال روشی شایسته بود. استفاده از شترگلو برای این مشکل بسیار مناسب می باشد. ساختار ویژه این لوله باعث می شود که بوی بد چاه و گازهای فاضلاب نتوانند به محیط بیرون راه پیدا کنند.

۲ممانعت از خروج حشرات درون چاه

رفع بوی بد چاه

رفع بوی بد چاه

از عواملی که مانع خارج شدن حشرات و سوسک های چاه و ورود آن ها به داخل ساختمان می شوند، شترگلو می باشد. چاه فاضلاب به دلیل وجود فضولات و آلودگی ها محل گرد هم آمدن حشرات و سوسک ها است. ورود این سوسک ها به ساختمان علاوه بر اینکه باعث آلودگی محیط می شوند در انتقال بیماری های خطرناک نیز دخیل می باشند. شترگلو به خاطر ساختار خمیده ای که دارد مانع ورود حشرات به داخل ساختمان می شود.

از بین رفتن آب بند

همان طور که در بالا اشاره شد وجود آب بند باعث می شود شترگلو به درستی کار کند. بعد از گذشت مدت زمانی به دلایل خاصی آب بند موجود در شترگلو از بین می رود. عوامل گوناگونی از جمله تبخیر، تغییر در فشار هوا، باد به از بین بردن آب بند کمک می کنند. هرکدام از این علت ها ممکن است تحت شرایطی خاص و خیلی کم رخ دهند، ولی رایج ترین آن ها به دو شکل است:

۱تبخیر

آب به دنبال در معرض قرارگیری با هوا برای مدت خاصی تبخیر می شود. چنین فرآیندی در شترگلو نیز دیده می شود. اگر برای مدتی آب وارد لوله نشود، آب بند موجود در شترگلو کم کم تبخیر و تمام می شود. برای ممانعت از این پدیده باید پس از مدتی مقداری آب درون لوله ریخت که باعث پر شدن آب بند شترگلو شود.

۲تغییر در فشار هوا

اگر فشار درونی چاه یا شبکه فاضلاب به نسبت فشار هوا کمتر باشد، فشار هوا به آب بند شترگلو فشار وارد می کند و باعث هدایت شدن آن به درون چاه یا شبکه فاضلاب می شود. این کاهش فشار ممکن است به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی داخل چاه یا شبکه فاضلاب رخ دهد.

جنبه منفی شترگلو

با آنکه شترگلو دو وظیفه بسیار مهم را در اختیار دارد و آن ها را به خوبی انجام می دهد ولی یک عیب بنیادی نیز در خود دارد. خمیدگی های شترگلو با آنکه مانع ورود بوی بد و حشرات به ساختمان می شوند، ولی در گرفتگی لوله نیز نقش دارند. شترگلو به خاطر ساختار خمیده ای که دارد باعث بروز گرفتگی لوله می شود. اگر جدا از آب مواد دیگری نظیر باقی مانده های غذا، مو و دیگر مواد به مقدار زیاد وارد شترگلو شوند، درون خمیدگی آن اسیر شده و در نتیجه لوله مسدود خواهد شد.

راه حل رفع این مشکل جلوگیری از ورود مواد اضافی به داخل شترگلو می باشد. در صورت بروز این مشکل یعنی ورود مواد به داخل این بخش از لوله، باید به درون لوله مقداری آب بریزید تا مواد اضافی به همراه آب از شترگلو خارج شده و شاهد گرفتگی لوله نباشیم. اگر به هر حال این مواد اضافی وارد شده و لوله مسدود شد باز هم مشکل حادی نیست. تعدادی از شترگلو ها دارای چند قسمت مجزا از هم هستند. در صورت بروز گرفتگی این امکان وجود دارد که با جدا کردن بخش های مختلف، گرفتگی شکل گرفته را بر طرف کرد.

باید خاطرن شان کرد که بعد از باز کردن اتصالات لوله و شترگلو و رفع گرفتگی، باید زمان بستن آن دقت لازم را داشت. اگر بستن به درستی صورت نگیرد و اتصلات به خوبی کنار هم جفت و جور نشوند، آب از داخل شترگلو چکه می کند. اگر در این زمینه اطلاعات یا مهارت لازم را ندارید می توانید با شرکت های لوله بازکنی برای کمک تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *