رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

هر شخصی احتمال این وجود دارد که در زندگی خود با گرفتگی لوله فاضلاب مواجه شده باشد، مشکلی که شما نیز با آن حتما روبرو شده اید، یعنی لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده، آب از لوله عبور نمی کند و به عبارت ساده تر لوله مسدود شده باشد.

گرفتگی لوله فاضلاب هنگامی رخ می دهد که جدا از آب مواد زایدی به درون لوله راه پیدا می کنند لوله بازکنی و این مواد زائد در بخش زانویی و خمیدگی های لوله گیر کرده و با گذشت زمان روی هم تلنبار می شوند. انباشتگی و تلنبار شدن این مواد در لوله سبب انسداد راه لوله شده و در نتیجه اجازه به عبور آب از میان لوله داده نمی شود. این گرفتگی ممکن است در هر بخش از لوله فاضلاب رخ دهد ولی شایع ترین محل برای گرفتگی در لوله، خمیدگی های لوله ها و زانویی ها می باشد. این بخش ها به سبب در اختیار داشتن خمیدگی محلی مناسب برای انباشته شدن مواد زائد می باشند و در نتیجه راحت تر این مواد اضافی در آن ها اسیر و در راه لوله را مسدود می کنند.

ممانعت از عمل رخ دادن گرفتگی لوله فاضلاب و آموزش لوله بازکنی

پیش از مواجه شدن با عمل گرفتگی لوله فاضلاب در ساختمان خود باید نکاتی را رعایت کنید تا مانع رخ دادن گرفتگی لوله ها شوید. شما با رعایت کردن این نکات خاطر خود را در رابطه با ایجاد گرفتگی و انسداد در لوله فاضلاب جمع کرده و هیچ نوع مشکلی در خصوص لوله فاضلاب و گرفتگی در آن نخواهید داشت.

ابتدا و مهمتر از همه، ساده ترین راه به منظور ممانعت از گرفتگی لوله فاضلاب، جلوی ورود مواد اضافی (مواد جامد) به درون لوله فاضلاب را گرفتن می باشد. با آنکه این روش بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر می آید ولی تعداد زیادی از افراد با عدم رعایت آن دچار این مشکل شده و برای حل آن سپس به دنبال شماره شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه خواهند گشت. در واقع عامل اصلی گرفتگی لوله های فاضلاب وارد شدن مواد جامد و اضافی به درون لوله می باشد. لوله فاضلاب محلی است که آب و فاضلاب از میان آن عبور می کنند و اگر مواد اضافی به داخل آن راه پیدا کنند، احتمال انسداد و گرفتگی در آن وجود دارد.

لوله بازکنی

لوله بازکنی

با این وجود اگر مواد جامد اضافی داخل لوله شد، نبایستی آن ها را به همین حالت رها کرد. در اینطور مواقع باید مقداری آب داخل لوله فاضلاب ریخت تا مواد اضافی که به داخل آن راه پیدا کرده اند به همراه آب از درون لوله ها عبور کرده و به درون چاه ریخته شوند و در نتیجه شاهد گرفتگی لوله نباشید.

بازکردن گرفتگی لوله

گاهی اوقات ممکن است با تمامی صحبت های بالا باز هم مواد جامد وارد لوله ها شده و ریختن آب نیز در حل این قضیه کمکی نمی کند، اینطور مواقع باید به سایر روش ها به منظور باز کردن لوله رو آورد. روش های اصلی و شایسته به منظور باز کردن گرفتگی لوله

۱- لوله بازکن دستی

لوله بازکن دستی که از قدیم نام آن تلنبه نیز می باشد، وسیله ای بسیار مناسب به منظور باز کردن گرفتگی های سطحی و ضعیف در لوله فاضلاب می باشد. ساختمان این وسیله از پمپ و دسته تشکیل شده است. یک قطعه پلاستیکی نیم دایره ای شکل که نام پمپ به آن داده می شود و یک دسته که روی آن قرار گرفته است. زمانی که لوله فاضلاب دچار عمل گرفتگی می شود، باید قسمت پلاستیکی این لوله باز کن دستی را روی دهانه لوله قرار دهید به نحوی که سطح پمپ لوله باز کن حول دهانه لوله و کفشوی را بپوشاند و راهی برای خروج هوا از میان آن نباشد. سپس دسته تلنبه را به سمت پایین فشار باید داد تا پمپ لوله باز کن به سمت دهانه لوله حرکت کند. تکرار این عمل باید چندین بار برای باز کردن لوله انجام شود. روش کار تلنبه دستی لوله باز کن به این شکل می باشد که زمان فشار دادن تلنبه لوله باز کن به سمت پایین، هوای میان پمپ  لوله باز کن به طرف لوله ها حرکت کرده و مواد اضافی درون لوله را مجبور به حرکت می کند ، تکرار پیوسته این کار باعث جا به جا کردن و حرکت دادن مواد درون لوله شده و به دنبال آن راه لوله باز می شود.

البته باید خاطر نشان کرد که زمان استفاده از این ابزار دو نکته مهم را در ذهن داشت:

حفر چاه

حفر چاه

  • زمان فشار دادن تلنبه بازکن، نبایستی از زیر پمپ هوا خارج شود.
  • بعد از اینکه توسط به کارگیری تلنبه دستی لوله باز شد، باید داخل لوله مقداری آب ریخت تا مواد جامد درون لوله دوباره سبب گرفتگی نشوند و به درون چاه ریخته شوند.

۲- لوله بازکن شیمیایی

استفاده از این لوله باز کن به منظور بازکردن گرفتگی های ضعیف و سطحی می باشد. با ریختن مقدار کافی از این لوله باز ها به داخل لوله، امکان بازشدن گرفتگی داخل لوله وجود دارد. باید در ذهن داشت که سرعت اثر کردن لوله باز کن های شیمیایی کند است. بعد از ریختن لوله باز کن شیمیایی درون لوله باید مدت زمانی را صبر کرد تا مواد شیمیایی و اسیدی درون لوله باز کن وارد لوله شده و به درون مواد ذائد راه پیدا کنند و سبب نابودی آن ها شوند و در نتیجه گرفتگی لوله برطرف شود. لوله بازکن های شیمیایی در خود مواد شیمیایی و سیمی دارند که سبب حل شدن مواد جامد در خود می شوند. این مواد شیمیایی هم باعث رفع گرفتگی می شوند و هم به لوله آسیب می زنند، از این نظر که به دنبال تماس با لوله باعث خوردگی آن می شوند. در نتیجه زمان استفاده از آن ها باید نهایت دقت را داشت. به کارگیری پیوسته این مواد شیمیایی و انواع اسیدی لوله بازکن سبب خوردگی و پوسیدگی لوله ها می شود. بعد از استفاده از لوله بازکن شیمیایی و باز شدن راه لوله، جریان آب به داخل لوله ها را باز کنید تا موادی که باقی مانده اند به همراه مواد شیمیایی لوله باز کن در میان لوله ها خارج شده و باعث گرفتگی دوباره لوله و پوسیدگی آن نشوند.

باید تذکر داد که این مواد اسیدی و شیمیایی سمی می باشند بنابراین باید از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند. نبایستی این مواد را به شکل مستقیمی مورد استشمام قرار داد زیر بخار فرار حاصل از آن ها سمی است و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای سیستم ریوی و سلامت ما شوند.

۳- پودر لوله بازکن

در گذشته هنگامی که برای باز کردن لوله محلول های اسیدی – شیمیایی وجود نداشت، از پودرهای لوله بازکنی استفاده می شود که نام "چنته" را بر خود داشتند. روش به کارگیری این نوع لوله باز کن به این شکل است که پودر لوله بازکن را درون لوله ای که خشک است بریزید و بعد از گذشت میزان زمانی داخل لوله جریان آب را باز کنید. با شایع شدن محلول های اسیدی استفاده از این پودرها به تاریخ پیوست، ولی اگر به این پودرها دسترسی دارید می توانید از آن ها استفاده کنید.

۴- لوله بازکن تراکم هوا

گاهی اوقات ممکن است دلیلی گرفتگی لوله انباشتگی خاک و فضولات داخل لوله باشد، در اینطور مواقع از لوله باز کن تراکم هوا استفاده می شود. نحوه استفاده از این دستگاه به این شکل است که با تلنبه زدن، هوا داخل دستگاه فشرده می شود و مقدار فشار درون دستگاه توسط یک عقربه نشان داده می شود. با قرار دادن دهانه این وسیله بر روی دهانه لوله و کشیدن اهرم دستگاه لوله باز کن، هوایی که داخل دستگاه به شکل فشرده است وارد لوله می شود و گرفتگی های داخل لوله را مجبور به حرکت می کند.

یکی از نقاط ایمنی استفاده از این دستگاه این است که زمان استفاده از آن باید دهانه دستگاه را محکم روی لوله نگه دارید تا از لبه های آن هوا خارج نشود. در صورتی که لوله باز نشد باید این کار را چندبار دیگر نیز انجام دهید.

۵- فنر لوله بازکن

در پایان به این روش می رسیم که اگر گرفتگی لوله با هیچکدام از روش های بالا استفاده نشد از این روش استفاده می شود. فنر لوله باز کن وسیله ای صحیح و مناسب به منظور باز کردن گرفتگی های سخت داخل لوله به عنوان مثال خاک و مواد جامد سخت می باشد.

ساختار فنر لوله باز کن از موتور و فنر تشکیل شده است. موتور لوله باز کن فنری وسیله ای به شکل دریل می باشد که فنر به سر آن متصل می شود. فنر لوله باز کن هم فنری متناسب با لوله می باشد که بایستی انعطاف لازم را داشته باشد تا درون خمیدگی لوله بتواند خم شود.

به منظور استفاده از این دستگاه بایستی فنر را به سر دریل یا موتور مخصوص متصل کرد و سر فنر را درون لوله فرو برد. به دنبال آن موتور را روشن می کنیم تا فنر شروع به چرخیدن کند. زمانی که موتور روشن شد و فنر لوله باز کن به چرخش در آمد، به آهستگی فنر را به درون لوله فشار دهید. این عمل را تکرار کنید تا فنر به مقدار بیشتری درون لوله وارد شود و به قسمت گرفتگی لوله برسد. زمانی که نوک فنر به گرفتگی لوله برسد سبب حرکت خاک و مواد جامد سخت داخل لوله می شود و آن ها را به سمت چاه هدایت می کند.

باید به این نکته اشاره کرد که فنر لوله باز کن دستی نیز وجود دارد به این شکل که در قسمت انتهایی فنر یک دسته به چشم می خورد که با استفاده از آن می شود فنر را بچرخانید. فرق فنر لوله باز کن برقی با دستی در سرعت حرکت آن می باشد.

زمان به کارگیری فنر لوله باز کن برقی باید دقت داشته باشد. زمان چرخش فنر احتمال خارج شدن آن از لوله وجود دارد که ممکن است به اطراف اصابت کند. اگر تجربه لازم در این کار را ندارید باید از افراد با تجربه و لوله باز کند مشورت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *