رفع بوی بد چاه

یکی از مواردی که خیلی از افراد با آن روبرو شده اند و ممکن است برای شما نیز رخ داده باشد استشمام بوی بد از کفشوی خانه، ظرفشویی یا چاه توالت می باشد که افراد متعددی که با آن روبرو می شوند به دنبال روشی برای رفع بوی بد چاه هستند. این افراد روش های گوناگونی را تست می کنند ولی در آخر نتیجه لازم را به دست نمی آورند. در این مقاله ما قصد داریم راه های امن و بی خطری را برای رفع بوی بد چاه به شما آموزش دهیم که بدون نیاز به یک متخصص بتوانید آن را برطرف کنید.

دلیل شکل گیری بوی بد چاه فاضلاب

زمانی که توسط لوله های فاضلاب، فاضلاب به داخل چاه راه پیدا می کند، پس از طی زمانی طولانی، باکتری های که در چاه مقیم هستند شروع به تجزیه فضولات و مواد درون فاضلاب می کنند و به دنبال انجام این کار، گاز هایی نظیر آمونیاک، سولفید هیدروژن (هیدروژن سولفوره) و متان شکل می گیرد که نامی که با آن شهرت دارند عبارت است از "گازهای سپتیک". این گاز ها باید گفت خاصیت سمیت بالایی دارند و مقدار زیادی از آن ها باعث خفگی و مرگ انسان می شود. ولی میزان ناچیز این نوع گازها در محیط بیرون از چاه فقط باعث شکل گیری بوی بدی می شود که مشام انسان را آزار می دهد.

حرکت این گازها پس از تولید به سمت بالای چاه است و در پایان از چاه خارج می شوند و درون توالت یا ظرفشویی بویی بد و ناخوشایند ایجاد می کنند. گاهی اوقات این بو شبیه به بوی یک تخم مرغ گندیده می باشد.برای رفع بوی چاه در ادامه با ما همراه باشید.

رفع بوی بد چاه

رفع بوی بد چاه

 شترگلو (سیفون)

شترگلو یا به تعبیر عموم همان سیفون، لوله‌ای خمیده کمی شبیه مَد یا کلاهِ حرف «آ» است که محل قرارگیری آن در زیر سنگ توالت می باشد و مانع خارج شدن گازهای چاه از درون چاه می شود. شترگلو برای ایفای نقش خود به درستی باید همواره پر از آب باشد. زمانی که درون شترگلو پر از آب باشد، گازهای خارج شده از چاه به محض رسیدن به شترگلو با برخورد به آب به داخل آن رفته، در آن حل شده و دیگر اثری از آن ها باقی نخواهد ماند. اگر داخل شترگلو آبی نباشد، گازهای داخل چاه توانایی خارج شدن از آن را دارند و اغلب اوقات دیده می شود که با وجود شترگلو باز هم بوی بدی از چاه به مشام می رسد. در این طور مواقع باید مقداری آب داخل آن ریخت تا بتواند نقش خود را به درستی ایفا کند.

فلاش تانک

با آنکه شترگلو مانع ورود گازهای چاه به محیط بیرون می شود ولی جلوی خروج فضولات و مواد زائد به داخل خود را نیز می گیرد و فضولات را داخل خود حفظ می کند. انباشته شدن این مواد داخل شترگلو (که یکی از معایب آن است) باعث می شود بوی گندیدگی و بدی شکل گیرد. باید پس از هر بار استفاده از توالت یا ظرفشویی این مواد به خارج از شترگلو راه پیدا کرده و به سمت چاه بروند. فلاش تانک در این زمینه به خوبی عمل می کند. اگر بعد از هر دفعه استفاده از توالت، فلاش تانک به کار گرفته شود فضولات داخل سیفون به سمت چاه هدایت شده و دیگر بوی بد شکل نمی گیرد.

به دنبال افزایش حجم و غلظت گازهای چاه و حل شدن میزان زیادی از آن ها داخل آب شترگلو، آن آب نیز بوی بدی به خود می گیرد و کار گازهای چاه را در محیط بیرون از چاه انجام می دهد. برای رفع این مشکل بایستی پس از گذشت مدت زمانی اب داخل شترگلو تعویض شود. فلاش تانک برای این منظور نیز به خوبی عمل می کند.

رفع بوی چاه

رفع بوی چاه

عدم استفاده از نفت

در بعضی از افراد این تفکر وجود دارد که ریختن نفت به داخل چاه، می تواند باعث رفع بوی بد آن شود، ولی این تفکر اشتباه می باشد. ریختن نفت به داخل چاه باعث از بین رفتن باکتری هایی می شود که در چاه قرار دارند، یعنی ریز ارگانیسم هایی که نقش آن ها تجزیه فضولات و مواد اضافی می باشد. به دنبال نابودی این باکتری ها، دیگر عمل تجزیه فضولات داخل چاه انجام نمی شود، در نتیجه آن ها در چاه انبار شده و جلوی گرفتن نفوذ آب به زمین گرفته می شود و بعد از مدتی شاهد پر شدن چاه هستیم. آب های داخل چاه بعد از گذشت مدت زمانی به داخل زمین جذب می شوند، ولی در صورت عدم وجود باکتری های چاه و تلنبار شدن فضولات در کف چاه دیگر امکان نفوذ آب به داخل زمین نیست و آب نیز مانند فضولات داخل چاه انبار می شود. این طور مواقع باید به فکر تخلیه چاه و لایروبی آن بود.

چنین روندی در شبکه فاضلاب نیز دیده می شود. با ریختن نفت به درون فاضلاب، با آنکه فاضلاب همانند با چاه پر نمی شود و نیاز به تخلیه آن هم نیست، ولی باز هم شاهد نابودی باکتری های فاضلاب هستیم و در عمل تصفیه فاضلاب – هرچند ناچیز- اختلال ایجاد می شود.

اگر پر شدگی چاه فاضلاب به علت این مسئله باشد، به کارگیری مواد شیمیایی به منظور باز کردن چاه، روشی مناسب و کارساز نمی باشد. علاوه بر این بخاری که توسط این مواد شکل می گیرد برای محیط زیست اثرات ناگواری دارد و ترکیب آن با گازهای داخل چاه می تواند خطرناک باشد.

تنها با عمل تخلیه چاه، لایروبی چاه و کف تراشی می توان چاه های پر شده را به شکل روز اول بر گرداند. استفاده از پمپ های لجن کش مخصوص تخلیه چاه روشی شایسته به منظور لجن کشی و تخلیه چاه های پر شده می باشد.

 سیل (Seal) کردن خروجی فاضلاب

در تعریف سیل (Seal) کردن به معنی آب بندی و درزگیری کردن اطراف دریچه خروجی فاضلاب می باشد. اگر خواسته باشید که گازهای فاضلاب از ظرفشویی یا لباس شویی به داخل محیط آشپزخانه نفوذ نکنند و باعث شکل گیری بوی بد درون فضای منزل نشوند، بایستی مابین لوله خرطومی خروجی فاضلاب دریچه چاه را توسط چسب یا خمیر درزگیر، کاملا محصور کنید تا مانع ورود گازهای فاضلاب به درون منزل شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *