حفر چاه آب

پیدا کردن محل چاه فاضلاب

در قسمت های قبلی با حفر چاه آب و آموزش های کامل تخلیه چاه آشنا شدید … در این قسمت با پیدا کردن محل لوله بازکنی و محل چاه فاضلاب در خدمت شما هستیم.

یکی از جنبه های مهم به کارگیری چاه های فاضلاب رسیدگی به آن ها می باشد، این چاه ها نیاز به رسیدگی و توجه دارند. اگر این امر صورت نگیر ممکن است سانحه ساز باشند یا ضرر و زیان های مالی به بار آورند. به منظور رسیدگی به چاه فاضلاب، تخلیه چاه، لایروبی و کف تراشی چاه، اتصال به شبکه فاضلاب و هرگونه فعالیتی که مرتبط با چاه باشد، باید مکان چاه فاضلاب را بتوانیم پیدا کنیم. به منظور پیدا کردن محل چاه فاضلاب به روش مختلفی می توان اقدام کرد که در مقاله زیر ما چندین نمونه از آن ها را برای شما بیان خواهیم کرد.

۱تفاوت موزاییک ها

۲فاصله چاه با اطراف

۳صدای فاضلاب

۴کندن کف ساختمان

تخلیه چاه

تخلیه چاه

 

۱ فرق داشتن موزاییک ها

افرادی که در کار ساخت و ساز نقش دارند و یا کلا ساختمان را ساخته اند به منظور اینکه محل چاه را علامت گذاری کنند از این روش استفاده می کنند یعنی: بعد از انجام عمل حفر چاه و پوشاندن در آن، زمان فرش کردن کف ساختمان با موزاییک، قسمت روی چاه را با موزاییک های غیر هم رنگ که نسبت به موزاییک های اطراف چاه متفاوت می باشند فرش می کنند. این نحوه نشانه گذاری برای مشخص کردن محل چاه عملی بسیار شایسته می باشد که سازنده ساختمان پیش از اتمام عملیات ساختمان و کارهای مربوط به آن باید این نکته را مد نظر داشته باشد. با این وجود مجموعه های ساختمانی وجود دارند که با استفاده از این روش مکان چاه آن ها علامت گذاری نشده است، در نتیجه بایستی به ناچار از طریق های دیگری به منظور پیدا کردن مکان چاه فاضلاب استفاده کرد.

حفر چاه

حفر چاه

۲فاصله چاه با اطراف

اگر اصول ایمنی حفر چاه های فاضلاب رعایت شده باشد که در اکثر اوقات اینچنین خواهد بود، فاصله ای که چاه مورد نظر بایستی با چاه های اطراف و همچنین دیوارهای اطراف داشته باشد باید حداقل به میزان سه متر باشد. با توجه به این اصل و استفاده از آن می شود به صورت تقریبی محل چاه فاضلاب در ساختمان را حدس زد. البته نباید فراموش کرد که این احتمال نیز وجود دارد که سازنده ساختمان توجهی به این اصل نداشته و مکان حفر آن را رعایت نکرده باشد.

۳صدای فاضلاب

زمانی که از آب در حمام، سرویس بهداشتی و توالت، آشپزخانه و سایر مکان های دیگر در ساختمان استفاده می کنید، فاضلابی که تولید می شود توسط لوله های فاضلاب به درون چاه فاضلاب هدایت می شوند. فاضلاب های داخل لوله از ارتفاعی زیاد به داخل چاه ریخته می شوند و چنین چیزی باعث شکل گیری صدایی می شود. می توان از صدای تولید شده برای پیدا کردن مکان چاه فاضلاب به این نحو استفاده کرد که: زمان استفاده از آب در محل های ذکر شده، در صحن حیاط و همچنین پایین ترین طبقه ساختمان گوش خود را به سطح زمین نزدیک کرده و توجه به صدای فاضلاب کنیم که در حال ورود به چاه می باشد.

هنگامی که از این روش استفاده می کنیم باید دقت داشته باشد چون صدای آب از درون زمین به سمت بالا می آید و مقدار آن نیز بسیار کم می باشد، در نتیجه اگر در این بین صداهای اضافی وجود داشته باشند باعث پایین آمدن دقت کار می شوند. البته باید این نکته را نیز خاطر نشان شویم که چاه هایی که کم آب هستند یا عمیق می باشند صدای کمتری دارند . اگر موفق به شنیدن صدای چاه نبودید یا صدای آن قابل شنیدن نبود می توانید صدای فاضلاب جاری درون لوله را دنبال کنید تا توسط آن محل تقریبی چاه را حدس بزنید و به آن پی ببرید.

۴کندن کف ساختمان

اگر با انجام هرکدام از روش های بالا موفق به مشخص کردن محل چاه به هیچوجه نشدید، راه دیگری برای شما نمی ماند جز اینکه کف ساختمان را برای پیدا کردن محل چاه بکندید. برای شروع می توان از کندن مکان های محتمل شروع کرد. همچنین می شود روی لوله های کفشوی را کند و برای دسترسی به محل چاه آن ها را دنبال کرد.

فراموش نکنید به منظور انجام بهتر و دقیق تر کار با افرادی مشورت کنید و از آن ها کمک بگیرید که در این زمینه تخصص لازم را دارند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *