رفع بوی چاه

یکی از مواردی که بسیاری از اوقات افراد را در یک خانه آزار می دهد بوی بد ظرف شویی، حمام، و یا چاه دستشویی و توالت است که راه مقابله با آن حتی برای بسیاری از افراد مشخص نیست.در این مقاله از آریا فراز با ما همراه باشید تا راهکار های رفع بوی چاه را خدمت شما توضیح دهیم. در این رابطه و علل پیدایش این بوها با دکتر محمد منشوری، دکترای تخصصی مهندسی محیط زیست (رشته آب و فاضلاب) گفتگویی صورت گرفته است تا زوایای مختلف این ماجرا مشخص شود.

جناب دکتر! دلیل بوی ناخوشایندی که اغلب اوقات ممکن است از چاه دستشویی به مشام برسد چه چیزی می تواند باشد و راهکار رفع بوی بد چاه چیست؟

به دنبال راهیابی فاضلاب به درون چاه، بعد از سپری شدن مدت زمانی، ریز موجودات بی هوازی موجود در آن محل شروع به تجزیه ی فاضلاب می کنند که به دنبال این فرآیند، یکسری از گازها نظیر آمونیاک، متان و هیدروژن سولفوره شکل می گیرند که به عنوان "گازهای سپتیک" شناخته می شوند. این گازها در گذر زمان و اندک اندک از چاه بالا می آیند و بوهایی را تولید و در فضای توالت پخش می کنند که شبیه بوی تخم مرغ گندیده می باشد. حالا اگر مانعی در کف سنگ توالت قرار نداده شده باشد، این گازهای ناخوشایند خیلی راحت باعث ایجاد بویی بد در محیط و بد بو کردن آن می شوند.

رفع بوی چاه

رفع بوی چاه

منظورتان از مانع چیست؟ آیا همان چاه بست هایی را می گویید که در سوراخ سنگ توالت می گذارند؟

خیر، استفاده از این چاه بست هایی که شما اشاره کردید کارآیی چندانی در جلوگیری از انتشار بو ندارند.

یعنی می گویید استفاده از آن ها نتیجه ای به دنبال ندارد و بی فایده است؟

درست است، استفاده از آن ها به منظور جلوگیری از انتشار بوی نامطلوب چاه در محیط خانه یا حتی خود توالت بی ثمر است. ولی چون دریچه یک طرفه ای دارند از آن ها می توان به منظور جلوگیری از ورود و خروج حشرات موذی نظیر سوسک، مگس یا پشته استفاده کرد به خصوص در فصول گرم که بهترین مکان برای تکثیر این حشرات و ورود آن ها به خانه همین چاه های توالت است و فکر هم نمیکنم کسی چنین چیزی را دوست داشته باشد!

همچنین اگر جسم سبکی از دست ما بیافتد به دلیل وجود چاه بست خیلی سریع به درون چاه راه پیدا نمی کند و به دنبال آن جلوی گرفتاری های بعدی هم گرفته می شود.

پس اگر منظورتان از مانع عبور بو چاه بست نمی باشد، چه چیز دیگری را می توان به منظور جلوگیری از انتشار بوی بد چاه به کار برد؟

باید به شتر گلو یا همان سیفون اشتباه کنم که خیلی از افراد البته به فلاش تانک دستشویی عنوان سیفون را اختصاص می دهند. در صورتی که شتر گلو یا همان سیفون، لوله ای خمیده شکل شبیه مَد یا کلاهِ حرف «آ» است که آن را زیر سنگ توالت نصب می کنند و همیشه نظیر یک کاسه پر از آب عمل می کند.

رفع بوی بد چاه

رفع بوی بد چاه

پس شما می گویید به دنبال استفاده از سیفون جلوی بوی بد فاضلاب گرفته می شود؟

باید به شما بگویم گازهای سپتیک بوی بسیار بد و ناخوشایندی دارند و بعد از شکل گیری در عمق چاه به طرف بالا حرکت می کنند. ولی زمانی که این گازها به آب درون شترگلو می رسند، درون آن حل شده و دیگر این قابلیت را ندارند که به فضای درون توالت راه پیدا کنند. اگر سیفونی وجود نداشته باشد این گازها در آب حل شده و بالطبع فضای دستشویی یا توالت آنقدر ناخوشایند می شود که شاید بهتر باشد از یک اسپری خوش بو کننده استفاده کرد!

اشاره ای به فلاش تانک داشتید که اغلب افراد آن را سیفون خطاب قرار می دهند، نقش آن چیست؟

زمانی که میزان حجم گاز های محلول در آب شترگلو بالا رود، بوی آن آب نیز ناخوشایند می شود که ممکن است آزار دهنده باشد. اگر در طول روز چندین بار فلاش تانک توالت کشیده شود و آب درون سیفون تازه شود، دیگر جای نگرانی برای وجود بوهای مناسب در فضای دستشویی نیست.

جناب دکتر! مشاهده شده است که بعضی از افراد برای از بین بردن سوسک، حشرات موذی و یا حتی رفع بوی بد توالت در چاه نفت می ریزند. این کار صحیح است؟

به هیچ عنوان! علت آن ساکن بودن یکسری از باکتری های هوازی و بی هوازی در چاه توالت است که نقش آن ها تجزیه مواد آلی نظیر مدفوع می باشد و ریختن نفت توسط ما به درون چاه دستشویی باعث می شود که این ریز موجودات یا میکروارگانیسم ها را نیز از بین ببریم که به دنبال آن مواد آلی (مدفوع) دیگر در چاه تجزیه نخواهند شد.

خوب به دنبال تجزیه نشدن آن ها چه عملی صورت می گیرد؟

در جواب شما باید گفت که آبی که به درون چاه می رود، معمولا در خاک اطراف چاه جذب می شود، ولی جامدات تا زمانی که توسط باکتری های اشاره شد تجزیه نشوند نمی پوسند و از بین نمی روند. حالا اگر این مواد آلی که وارد چاه می شوند نپوسند، گرفتگی چشمه ها و منافذ چاه را داریم که در نتیجه چاه ها زودتر از حد موعد پر می شوند و به دنبال آن دردسر های تخلیه چاه و پر شدن آن پیش می آید که فکر نمیکنم کسی دوست داشته باشد با آن ها گلاویز شود.

نکته دیگر اینکه در محل هایی که فاضلاب از طریق لوله و شبکه جمع آوری می شود یعنی سیستم اگو به چشم می خورد، یعنی این فاضلاب به تصفیه خانه برده می شود، ریختن نفت و سایر مواد شیمیایی باعث از بین بردن میکروارگانیسم های تجزیه کننده فاضلاب می شود و در نتیجه در امر تصفیه اختلال رخ می دهد.

اشاره ای به پر شدن چاه داشتید، اجازه دهید این سوال را بپرسم که به نظر شما به منظور تخلیه چاه استفاده از روش های فیزیکی و مکانیکی مناسب تر هستند یا روش های شیمیایی؟

باید گفت برای چاه هایی که پر شده اند استفاده از مواد شیمیایی چندان کارآیی ندارد. ضمن اینکه این مواد بخارهای مضری از خود متصاعد می کنند که برای محیط زیست می تواند بسیار خطرآفرین باشد. برای رفع پرشدگی یک چاه فقط باید از پمپ های لجن کش استفاده کرد. اغلب اوقات علت گرفتگی چاه می تواند گیر کردن یک جسم خارجی باشد که اینطور مواقع از روش فنر انداختن برای رفع مانع و گرفتگی استفاده می شود که خودش نیاز به تخصص خاصی دارد.

در رابطه با چاه ظرف شویی و آشپزخانه هم سوالی داشتم. یکسری از افراد می گویند که سیل (Seal) کردن دریچه خروجی آب ظرف شویی و ماشین لباس شویی می توان به عنوان سدی در برابر بوی ناخوشایندی که گاهی اوقات در آشپزخانه می پیچد عمل کند این گفته صحیح است؟

بله، سیل کردن که به معنی درزگیری یا آب بندی کردن تمامی اطراف دریچه خروجی آب ظرف شویی یا ماشین لباس شویی است در این امر می تواند موثر باشد. یعنی اگر شما دوست داشته باشید که گازهای انتشار یافته از فاضلاب ظرف شویی یا ماشین لباس شویی به فضای درونی آشپز خانه شما نفوذ پیدا نکند، یا اینکه بخواهید جلوی ورود سوسک ها به درون آشپزخانه را بگیرید، بهت است که بین لوله خرطومی خروجی آب و دریچه چاه از یک وسیله چسب مانند نظیر چسب آکواریوم یا خمیر درزگیر استفاده کنید و آن را کاملا بپوشانید تا علاوه بر جلوگیری از ورود بوی نامطلوب، جلوی ورود و خروج حشرات هم از این درزها گرفته شود و دیگر نشتی آب هم نداشته باشید!

اگر به دنبال این کار مسیر گاه ظرف شویی گرفت آنوقت چه؟

باید گفت برای لوله هایی نظیر لوله ظرف شویی یا حمام که قطر کمی دارند، می توانید از مواد اسیدی مایع یا جامد باز کننده راه لوله استفاده کرد. این مواد توانایی این را دارند که با حل کردن چربی، مواد زاید مختلف و مو گرفتگی لوله را از بین ببرند. البته باید حواستان باشد بعد از ریختن این مواد درون لوله ها نباید تا یک مدت زمانی آب را باز کرد تا این مواد اثر خودشان را بگذارند.

ایا استفاده از این مواد به لوله ها صدمه ای وارد نمی کند؟

بدون شک آسیب وارد می کند و حتی ممکن است باعث خوردگی لوله های فلزی و یا حتی پلاستیکی شود و برای محیط زیست هم تهدیدی جدی قلمداد شود. در نتیجه من توصیه می کنم که به منظور مبارزه با گرفتگی چاه از راه های فیزیکی استفاده کنید نظیر قرار دادن توری روی سوراخ چاه ظرف شویی و خالی کردن تفاله چای یا مواد باقی مانده غذایی در سبدهای کوچک مخصوص زباله در ظرف شویی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *