تراش و تبدیل چاه کهنه و ریزشی به چاه نو

حفر چاه از قدیم و دیرباز توسط بشر صورت می گرفته است، مطالعاتی که در بحث زمین شناسی انجام می شود تنها پیش بینی کننده موجود مخازن است و برای اطمینان از وجود منابعی نظیر نفت و یا استخراج آب های زیرزمینی باید به حفر چاه پرداخت. تراش و تبدیل چاه کهنه به چاه نو یکی دیگر از خدمات شرکت آریا فراز میباشد.

اگر بخواهیم به تاریخچه حفر چاه و تبدیل چاه کهنه به چاه نو بپردازیم باید بگوییم انسان به دلیل نیازی که به منبع با ارزش آب داشته است همیشه به دنبال پیدا کردن شرایطی برای دسترسی داشته به آن بوده است و باید گفت ایرانیان باستان جزو اولین افرادی بوده اند که در بحث حفر چاه و قنات پیشقدم بوده اند. علاوه بر روش سنتی حفر چاه به صورت دستی که در بسیاری از جاهای ایران هم اکنون نیز دیده می شود، فنون حفر چاه های مکانیکی نیز به وفور استفاده می شوند. مته های ضربه ای که تا میانه های قرن نوزدهم برای حفر چاه های نفت مورد استفاده قرار می گرفت و اسم متد کانادایی را بر خود داشتند، به دیلم بلند و قطوری شباهت داشت که قادر بود تا چند صد متر به درون زمین نفوذ پیدا کند.

 

تبدیل چاه ریزشی به چاه نو

تبدیل چاه ریزشی به چاه نو

در این مقاله نگاهی به انواع چاه ها خواهیم انداخت و به مفصل هرکدام را شرح می دهیم و سپس روش های مدرن و یا سنتی حفر چاه را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

چاه های دستی :

قدیمی ترین نوع چاه ها که ابتدایی ترین آن ها نیز به شمار می روند و در قدیم به نسبت زمان فعلی بیشتر متداول بوده و مورد استفاده قرار می گرفته اند. در مناطق روستایی ایران چاه های دستی فراوانی وجود دارند و آبی که از آن ها استخراج می شود برای مصارف شرب و یا دام استفاده می شود. این چاه ها اغلب اوقات در رسوبات آبرفتی و با وسایل ابتدایی نظیر کلنگ و بیل تا عمقی حفر می شود که به سطح آب زیرزمینی رسیده شود و تا چند متر زیر آن کندن چاه ادامه پیدا می کند. چون حفر چاه به صورت دستی در اعماق زیاد، مشکلات زیادی را با خود به همراه دارد، اغلب اوقات این چاه ها در نقاطی حفر می شوند که عمق برخورد به سطح لایه آب زیر زمینی زیاد نباشد (بین ۵ تا ۴۰ متر). به منظور رعایت اصول ایمنی و هم چنین جلوگیری از ریزش دیواره های چاه، آن را با بتون، آجر، تخته سنگ و یا لوله ی جدار پوشش می دهند.

چاه های نیمه عمیق:

جزو همان چاه های دستی محسوب می شوند که به وسیله دست حفر می شوند و در تعریف دیگر به برخی از چاه هایی که تا عمق حداکثر ۳۰ تا ۳۲ متر کنده می شوند چاه نیمه عمیق می گویند. بعضی از افراد نیز به چاه هایی که تا اولین سفره آب زیر زمینی حفر می شوند، چاه نیمه عمیق می گویند. عده ای هم هستند که می گویند تا زمانی که کیفیت آب در زیر زمین تغییر پیدا نکند، چاه حفر شده در آن چاهی نیمه عمیق است. اما اکثریت افراد بر این موضوع توافق دارند که چاهی که تا اولیه سفره آب زیر زمینی حفر می شود، به این شرط چاهی نیمه عمیق است که عمق آن از ۱۰۰ متر بیشتر نشود.

چاه های عمیق:

در تعریف، چاه های عمیق به چاه هایی گفته می شوند که عمق زیادی دارند و با دستگاه حفاری حفر می شوند. اکثر چاه های کشاورزی و چاه هایی که در سفره های عمیق، یعنی در سفره های زیر زمینی که سطح آب آن ها در اعماق زیاد واقع شده است، حفر می شوند از نوع چاه های عمیق هستند. قطر این نوع چاه ها متفاوت است ولی اکثر آن ها قطری بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ را دارا می باشند.

تبدیل چاه ریزشی به چاه نو

تبدیل چاه ریزشی به چاه نو

تفاوت چاه های عمیق با چاه های نیمه عمیق این است که برخلاف آن ها که تا اولین سفره ی آب حفاری می شوند و از آن ها آب می گیرند، از سفره های مختلف می گذرند و قادر به این هستند که از تمامی ان ها آب بگیرند. این نوع چاه ها را هم در رسوبات نرم (آبرفتی) و هم در انواع سخت حفر می کنند. دستگاه حفاری ضربه ای با ضربه زدن های مداوم خود (حدود ۵۰ تا ۶۰ ضربه در هر دقیقه) و دستگاه حفاری روتاری یا چرخشی با چرخش پیوسته مته، زمین را خرد و سست می نمایند. مواد کنده را در سیستم حفاری ضربه ای با استفاده از ابزاری به اسم گل کش بالا می آورند. ولی در سیستم روتاری به کمک جریان مستقیم و یا معکوس گل حفاری و یا آب، از درون چاه خارج خارج می کنند. از دستگاه حفاری نوع روتاری برای حفر چاه در سازند سخت استفاده می شود.

چاه های اکتشافی:

همانطور که نام این چاه ها مشخص می کند، این چاه ها صرفا به خاطر اکتشاف حفر می شوند. در نواحی که هنوز چاهی حفر نشده و یا اطلاعاتی از کیفیت و یا نوع سفره زیر زمینی آب در اختیار نیست تنها زیر نظر یک کارشناس یا محقق حفر چاه های اکتشافی صورت می گیرد تا از سفره آب شناخت لازم و کافی به دست آید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *